امروزپنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶
۱۹:۲۸:۴۹ بعد از ظهر - دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴
0 شناسه خبر:2134
ایمیل فونت:+-

صیانت از آرا با چاپ تعرفه‌های امنیتی آغاز می‌شود
براساس آمار و ارقام در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری؛ در مجموع 130 میلیون برگ تعرفه با استفاده از حدودا 475 تن کاغذ (1398 رول/ هر رول حدودا 340-300 کیلوگرم) چاپ شده است.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی کرج نیوز

پایگاه خبری کرج_ شور و حال انتخاباتی ناشی از رویارویی جناح‌های مختلف سیاسی و نتیجه‌ی تبلیغات نامزدها نهایتا قرار است روی کاغذهای تعرفه‌ی اخذ رای یا همان کاغذهایی که تجمیع‌شان سرنوشت انتخابات را روشن می‌کند، ثبت و ضبط شود و صندوق‌های رای به عنوان مخازن دموکراسی کشور؛ با پر شدن میلیون‌ها برگ‌ رای ملت این‌بار معنای مشارکت قرار است داشته باشد. اما نحوه‌ی چاپ و آماده‌سازی تعرفه‌های رای، تعداد آن‌ها، میزان کاغذ مورد استفاده برای چاپ و آماده‌سازی آن‌ها؛ در کنار چگونگی تامین امنیت چاپ و توزیع کاغذهایی که سرنوشت چند ساله‌ی کشور را در خود جای می‌دهند؛ یکی از موضوعاتی‌ست که باتوجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند ماه سال جاری؛ می‌تواند برای هر شهروندی جالب باشد.

کلیاتی پیرامون چاپ تعرفه‌های اخذ رای
به گفته‌ی معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع انسانی وزارت کشور در گفت‌وگو با ایلنا؛ چاپ تعرفه‌ها از آغاز فرآیند یعنی طراحی، بررسی، ارزیابی، تالیف، لیتوگرافی، چاپ، صحافی و بسته‌بندی معمولا حدود 3 ماه زمان می‌برد. چاپ تعرفه‌های موردنیاز برای انتخابات اسفند ماه نیز حدودا از مهرماه سال 1394 آغاز و در آذرماه به پایان رسید. امسال تعداد تعرفه‌های چاپ شده برای انتخابات روی‌هم رفته 130 میلیون برگه و برای هر انتخابات؛ مجلس و خبرگان هریک 65 میلیون برگ عنوان شده است.

چاپ و آماده‌سازی تعرفه‌های انتخاباتی باتوجه به نوع دستگاه‌ها و تجهیزات طراحی، لیتوگرافی، چاپ و بسته‌بندی و درنظر گرفتن فاکتورهایی مثل ظرفیت چاپ و انبارداری، تجربه‌ی طراحی و چاپ اوراق بهادار اسناد و اوراق امنیتی، تجربه‌ی موفق در چاپ تعرفه‌‌های اخذ رای در سنوات گذشته انتخابات، لحاظ نمودن شاخص‌های امنیتی و حفاظتی در طراحی، رنگ‌آمیزی تعرفه‌های اخذ رای، کنترل همه‌جانبه‌ی حفاظتی در کلیه مراحل تولید و چاپ و تمامی بخش‌ها و قسمت‌های چاپخانه سفارش داده می‌شود. بر همین اساس و باتوجه به سابقه‌ی چاپخانه بانک ملی که سالیان متمادی و دوره‌های مختلف در امر چاپ تعرفه‌ها به لحاظ وجود فضا، امکانات و تجهیزات موردنیاز تجربه لازم را داشته؛ این دوره نیز در امر چاپ و آماده‌سازی تعرفه‌های اخذ رای انتخابات با وزارت کشور همکاری دارد.

ویژگی‌های کاغذهایی که برای چاپ برگ‌های رای استفاده می‌شوند
جواد ناصریان (معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع انسانی وزارت کشور) درباره‌ی نوع کاغذهای مورد استفاده برای چاپ تعرفه‌ها نیز به خبرنگار ایلنا می‌گوید: برای چاپ تعرفه‌ها از کاغذ تحریر 70 گرمی مرغوب استفاده می‌شود که به‌صورت متمرکز توسط چاپخانه بانک ملی تهیه شده و وزارت کشور؛ راسا؛ به‌صورت مستقیم درخصوص تهیه کاغذ اقدامی انجام نمی‌دهد.

به گفته او؛ وزارت کشور صرفا مشخصات و ابعاد و میزان نیاز به کاغذ را اعلام و باتوجه به مشخصات ارائه شده؛ چاپخانه موظف به تهیه، چاپ و تحویل برگ تعرفه‌های اخذ رای می‌شود. البته کاغذهای مذکور با کاغذهای 70 گرمی معمول که ممکن است در چاپ و انتشار موارد مختلف استفاده شوند، تفاوت داشته و چاپخانه‌ی بانک ملی از کاغذهای امنیتی برای چاپ تعرفه‌های انتخاباتی استفاده می‌کند.

معمول‌ترین فاکتور موجود در کاغذ امنیتی، واترمارک است که در حال حاضر به‌طور معمول در اسناد کاغذی از دو نوع واترمارک مولد (MOULD) یا قالبی که جلوه خاکستری دارد یا دندی رول (Dandyroll) با اثر‌گذاری سفید یا سیاه رنگ استفاده می‌شود. به‌طور مثال هم‌اکنون روی چک‌پول‌ها از تصویر چهره برای واترمارک استفاده شده است که دارای تن‌های خاکستری از 0 تا 100 درصد است. واترمارک مولد که دارای تن‌های خاکستری از 0 تا 100 درصد است، درجه اهمیت و امنیت بالایی دارد و به‌طور کلی تصاویری مانند چهره در اسکناس‌ها یا چک‌پول‌ها برای اینکه به بالاترین ضریب امنیتی و کیفیت نیاز دارند؛ با این نوع واترمارک تهیه می‌شوند تا با نفوذ بیشتر در عمق کاغذ و جزییات بیشتر؛ جعل آن تا حد ممکن دشوار شود. این در حالی است که امکان و تعدد جعل واترمارک‌هایی که دارای تون سفید هستند؛ بیشتر است. از دیگر ویژگی‌های این کاغذهای امنیتی؛ حساسیت به حلا‌ل‌های شیمیایی و حرارت است تا در صورت هرگونه دست‌بردن در سند مربوطه؛ به راحتی قابل شناسایی و پیگیری باشند. البته کاغذهایی که سی سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفتند نیز دارای همین ویژگی بودند اما آنها تنها در برابر 4 الی 5 نوع حلال (که بسیار متداول بود) حساسیت داشتند. لذا هر ساله بر تعداد این حلال‌ها افزوده شد تا امروز کاغذهای مورد استفاده در چاپ‌های امنیتی به کلیه خانواده‌های حلال قطبی، غیرقطبی و سفیدکننده‌ها حساسیت نشان داده و حدود بیش از صد ماده شیمیایی را پوشش دهند.

براساس آمار و ارقام در مجموع برای 130 میلیون برگ تعرفه، حدودا 475 تن کاغذ (1398 رول/ هر رول حدودا 340-300 کیلوگرم) مورد استفاده قرار گرفته است. باتوجه به اینکه تنها یک نوع کاغذ امنیتی دارای واترمارک مولد در ایران تولید می‌شود (آن‌هم از سال 1382 به این‌طرف) که این کاغذ نیز تنها برای چاپ اسکناس، چک‌پول و برخی اسناد شناسایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، علی‌رغم اظهارات سال گذشته‌ی سیدمحمود احمدی (دبیرکل بانک مرکزی) که با تیتر «در زمینه تولید کاغذ امنیتی خودکفا هستیم» رسانه‌ای شده بود؛ برای چاپ تعرفه‌های انتخاباتی عموما از کاغذهای وارداتی استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که توضیحات بیشتر درباره‌ی میزان این واردات و کشورهایی که در این امر دخیل هستند؛ به دلیل حساسیت موضوع در شرایط نزدیک به انتخابات به پایگاه خبری کرج ارائه نشد.

افزایش امنیت چاپ تعرفه‌های اخذ رای از مرکب تا طراحی
اصطلاح امنیتی تنها پسوند کاغذهای مورد استفاده در چاپ تعرفه‌های انتخاباتی نیست زیرا حتی مرکب‌هایی که برای انتشار محتوای این برگه‌ها درنظر گرفته می‌شود نیز ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که امنیت چاپ تعرفه‌ها را بالاتر می‌برد. اصولا تمامی اوراق امنیتی یا با استفاده از مرکب‌های خاص و امنیتی چاپ می‌شوند، یا با شیوه چاپی و تکنیک خاص یا با تلفیقی از هر دو روش به زیر چاپ می‌روند.

مرکب مغناطیسی؛ یکی از انواع مرکب‌های امنیتی به حساب می‌آید که بیشتر برای دسته‌چک‌ها و چاپ اطلاعات متغیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعاتی که با مرکب‌های مغناطیسی به نام MICR چاپ می‌شود تنها برای ماشین (Reader) قابل بازخوانی هستند.

مرکب‌های فسفری؛ نوعی دیگر از مرکب‌های امنیتی هستند که زیر نور یووی UV تغییر رنگ داده و شبرنگ می‌شود، با این وجود این نوع مرکب درمقابل که مرکب‌هایی که تنها زیر نور ماورای بنفش و یا مادون قرمز تغییر رنگ یافته دیده می‌شوند، درجه امنیت پایینی دارد. گاهی هم برای چاپ تعرفه‌های انتخاباتی با تهیه‌ی گونه‌های متفاوتی از مرکب‌های امنیتی و ترکیب کردن آن‌ها؛ به فرمولی اختصاصی می‌رسند که ضریب امینیت را برای مواردی با حساسیت انتخابات بسیار بالاتر می‌برد. نیاز به تاکید و یادآوری نیست که عموما؛ مرکب‌های امنیتی نیز وارداتی هستند و اصولا صنعت چاپ ما به دلیل بالا بودن نرخ واردات و میزان ارزی که تهیه‌ی مواد اولیه نیاز دارد؛ دچار فرسودگی و رخوت شده است.

جدای از مواد اولیه‌ای همچون کاغد و مرکب، روند طراحی چنین سفارشاتی نیز امنیتی محسوب شده و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. مدیر بخش طراحی چاپخانه‌ی بانک ملی در گفت‌وگویی که در زمان انتخابات یازدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری با شبکه خبر داشته؛ در توضیح چگونگی طراحی امنیتی گفته بود: طراحی تعرفه‌ها در نرم‌افزارهای خاص امنیتی صورت می‌گیرد که این نرم‌افزارها در محیط خارج از اینجا وجود ندارد یعنی در واقع نرم‌افزارهای عمومی امکان پیاده‌سازی این طرح را ندارند.

در واقع، با طراحی امنیتی، کار چاپ شده نهایی؛ فاقد هر‌گونه نقطه یا ترامی خواهد بود یا عبارت دیگر؛ طرح نهایی به صورت خطی چاپ می‌شود. مواردی مانند NanotextوMicrotext همگی در مرحله طراحی به چاپ امنیتی اضافه می‌شوند. علاوه بر این‌ها؛ فاکتور طراحی خاصی تحت عنوان «گیلوش» نیز وجود دارد که در قالب شکلی هندسی بازسازی شده و طراحی آن با نرم‌افزارهای معمولی مثل فتوشاپ، کورل، فری‌هند و … غیرممکن است. همچنین «طرح مخفی»، مشخصه امنیتی دیگری است که در زمان طراحی اعمال می‌شود و نهایتا برای دیده شدن به یک فیلتر رمزگشا (Decode Film) نیاز دارد.

لینک کوتاه خبر:http://www.karajnews.ir/2134
اشتراک گذاری: داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک خبردرفیس بوک تویت کردن این خبر تلگرام پیامک فیس نما واتس آپ
نویسنده خبر:
کرج نیوز درشبکه تلگرام

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
مجلات ونشریات
کانال تلگرام تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات